header   

DOMOV

www.milpos.sk


DOMOV
DOMOV
Kalendár
Dnes je: Nedeľa
23. september. 2018

Sviatok má:
dnes: Zdenka
zajtra: Ľuboš, Ľubor
pozajtra: Vladislav
včera: Móric

IP:54.80.58.121.
ec2-54-80-58-121.compute-1.amazonaws.com

Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar

Úradná tabuľa
Úradná tabuľa

Hľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie

Mapa Milpoša
Mapa Milpoša

Radio
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne

DHZ
Dobrovoľný
hasičský zbor

dhz.milpos.sk

Ručne maľovaná mapa

Panoráma obce

TV vysielanie

História gréckokatolíckej farnosti Milpoš v bakalárskej práci Michaely Mizerákov
Informácie

Informácie
             Prešovská univerzita a jej  fakulta gréckokatolíckej teológie patrí medzi tie ustanovizne, ktoré svojimi výsledkami  prispievajú nie iba k dosiahnutiu  vysokoškolského diplomu, ale hlavne  k rozširovaniu  vedomostí v  teologickej oblasti východného rítu. Ako na každej vysokej škole aj tu študenti  vypracovávajú odborné práce .Dostala sa mi do rúk bakalárska práca milpošanky Michaely  Mizerákovej, ktorú som si pozorne prečítal. Môžem konštatovať, že aj keď sa amatérsky venujem milpošskej histórii, v tejto práci som našiel  ešte mnoho  pre mňa nepoznaného. Písať históriu farnosti, ktorá existuje  niečo cez  desať rokov  sa zdá na prvý pohľad ťažké. Autorka práce  však využila  všetky ...

          ...možné známe zdroje . Dalo by sa povedať, že do práce vložila aj kus  svojho srdca. Využívala pritom formu orálnej histórie (učiteľka Oľga Figurová), ale  aj faktografické materiály historického charakteru ( "súboj" dvoch kňazov  otcov Rojkoviča a Cugleviča). Páčil sa mi zaznamenaný výrok otca Szabadoša o ôsmom dare Ducha  svätého (o spevavých Milpošanoch). Na strane 18. som postrehol , že vo farnosti Sabinov biskup Valyi vysvätil chrám v Sabinove, práve v tom čase, kedy sa konali zbierky na výstavbu milpošského chrámu a tak ma napadla myšlienka, že ak by sa Michaela  Mizeráková rozhodla pokračovať v magisterskom  štúdiu, že  téma by mohla byť  MILPOŠSKÉ  ZVONY. Otec Michal Onderko mladší už dávnejšie prisľúbil pomoc. Detailne je popísaný interiér chrámu a pre mňa nové bolo, že tie  dva obrazy  predstavujú ikonostas. Nevedel som tiež, že na cestách apoštola Petra sprevádzal evanjelista Marek a  apoštola Pavla sprevádzal evanjelista  Lukáš. Autorka zapracovala  do práce  aj ľudí z Milpoša, ktorých si  Boh vybral pre prácu vo svojej vinici: Jozef Urvinitka, Peter Kijovský, Juraj Figura, Emília Figurová, Jana Kijovská, Alžbeta Adzimová. Ja túto skupinu doplním o reholníčku v USA Drabiščákovú, ktorá  svoje večné sľuby  vykonala   ešte pred prvou vojnou. V tejto bakalárskej práci si autorka všíma aj iné vierovyznania, ako je rímskokatolícke a pravoslávne. Predstavuje tiež  životnú cestu bývalého správcu farnosti otca Richarda. Značný priestor venuje významným udalostiam vo farnosti. Práci sa dá vytknúť, že sa málo zaoberá školiteľmi a oponentmi. Vo svojej skromnosti Michaela zabudla spomenúť aj svojho pradeda Jána Mizeráka, ktorý sa  ako kurátor dlhé roky zúčastňoval chodu cirkevného spoločenstva v Milpoši.
          V závere autorka  píše, že  bolo pre ňu veľkým prínosom  skúmať niečo, čo je jej blízke. Spoznávanie minulosti a prítomnosti  je obohatením nie iba pre autorku, ale aj ja som si  v tejto práci našiel nový impulz prebadánia a výskum milpošskej histórie.

Mikuláš AdzimaPublikované: Nedeľa, 01.01. 2017 - 18:05:01 Od: jef
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Informácie
· Ďalšie články od autora: jef


Najčítanejší článok na tému Informácie:
Pred oknom, za oknom stojí MIKULÁŠ!


Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Súvisiaca téma

Informácie


OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Správca stránok: Miro Straka

©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd

Infor. o registracii domeny  
Admin