header   

DOMOV

www.milpos.sk


DOMOV
DOMOV
Kalendár
Dnes je: Streda
18. júl. 2018

Sviatok má:
dnes: Kamila
zajtra: Dušana
pozajtra: Iľja, Eliáš
včera: Bohuslav

IP:54.198.3.15.
ec2-54-198-3-15.compute-1.amazonaws.com

Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar

Úradná tabuľa
Úradná tabuľa

Hľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie

Mapa Milpoša
Mapa Milpoša

Radio
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne

DHZ
Dobrovoľný
hasičský zbor

dhz.milpos.sk

Ručne maľovaná mapa

Panoráma obce

TV vysielanie

Presídlenci z Milpoša.
História obce

História obce
           Máloktorá geopolitická udalosť sa dotkla obce Milpoš tak, ako presídlenie Milpošanov na Ukrajinu pred sedemdesiatimi rokmi. Príčiny je potrebné hľadať v hlbšej minulosti. Na pozvanie cára v rokoch 1868 až 1880 sa do Volynskej oblasti prisťahovalo takmer 16.000 Čechov. Cárska vláda ich podporila rádom výhod, napríklad na 20 rokov ich oslobodila od platenia daní, vojenských povinností, umožnila im mať vlastné školstvo, vierovyznanie, vlastnú samosprávu, ale hlavne, pôda sa dala lacno kúpiť. Po zániku výhod začala rásť nespokojnosť. Stalo sa, že v druhej svetovej vojne sa mnoho volynských Čechov prihlásilo do prvého...

          ...československého armádneho zboru, ktorému velil generál Svoboda. Volynskí Česi si u generála Svobodu presadili, že po vojne sa budú môcť vrátiť do starej vlasti. Svoboda im to po dohode so Sovietmi aj prisľúbil. Po víťazstve Červenej armády nad Nemeckom, Sovieti podmienili reciprocitou jedna k jednej. Mali záujem o Rusov, Ukrajincov a Bielorusov, ktorí po revolúcii v Rusku 1917 emigrovali k nám. Dobrovoľne sa z nich nikto neprihlásil. Hľadala sa nová alternatíva ako splniť požiadavky Sovietov. Rezerva sa našla na  severovýchodnom  Slovensku, kde žilo rusínske obyvateľstvo. Propagácia a agitácia bola zameraná na chválu kraja, kde mali byť presídlení. Dokonca sa objavili také lákadlá, že v krajine kde idete sú ploty ovešané klobásami, alebo na Ukrajine zeme koľko  obrobíš. Ak nešlo po dobrom, píše v svojej diplomovej práci Slovenská reemigrácia z Ukrajiny na strane 30, boli použité drsnejšie metódy, ako napr. ak nechceš prednými dvermi, pôjdeš zadnými. Ja mám však skúsenosti, že z Milpoša sa dve rodiny odhlásili a nič sa im nestalo. V rámci svojej bádateľskej činnosti som zozbieral mnoho informácií o osudoch Milpošanov, ktorých sa väčšina vrátila späť do vlasti. Do Milpoša sa málokto vrátil, nakoľko za ich domy a polia, ktoré zanechali v Milpoši dostali na Ukrajine  náhradné. Preto sa ich väčšina po návrate  rozpŕchla po celom Československu. Na Ukrajine ostali tí, ktorí si tam našli životného partnera , alebo tam boli  pochovaní. Slúži ku cti tamojším obyvateľom, že sa o hroby  Milpošanov vzorne starajú.
          Viac o osudoch optantov-presídlencov sa možno dozvedieť z pripravovanej publikácie „Presídlenci z Milpoša“, kde som zapracoval detailnejšie informácie. 


Mikuláš Adzima   Publikované: Nedeľa, 02.04. 2017 - 19:52:05 Od: jef
 
Súvisiace odkazy
· Viac o História obce
· Ďalšie články od autora: jef


Najčítanejší článok na tému História obce:
Gréckokatolícky liturgický program


Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Súvisiaca téma

História obce


OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Správca stránok: Miro Straka

©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd

Infor. o registracii domeny  
Admin