header   

DOMOV

www.milpos.sk


DOMOV
DOMOV
Kalendár
Dnes je: Sobota
20. október. 2018

Sviatok má:
dnes: Vendelín
zajtra: Uršuľa
pozajtra: Sergej
včera: Kristián

IP:54.161.77.30.
ec2-54-161-77-30.compute-1.amazonaws.com

Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar

Úradná tabuľa
Úradná tabuľa

Hľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie

Mapa Milpoša
Mapa Milpoša

Radio
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne

DHZ
Dobrovoľný
hasičský zbor

dhz.milpos.sk

Ručne maľovaná mapa

Panoráma obce

TV vysielanie

ŽSS MILPOŠANKA NA FESTIVALE PRAHA SRDCE NÁRODOV 2017
Milpošanka

Milpošanka
KLIK fotoalbum

          V dňoch 25.-28.mája 2017 reprezentovala naša Ženská spevácka skupina Milpošanka rusínsku národnostnú menšinu na medzinárodnom festivale „Praha srdce národov“. Po odporúčaniach porotcov súťaží, na ktorých sa pravidelne zúčastňujeme a po svedomitej príprave sme si štyri dni mohli vychutnávať atmosféru nielen festivalu, ale aj tohto nádherného európskeho veľkomesta.
Festival má svoju tradíciu. Tento rok sa konal jeho 19.ročník. Ide o najväčšiu spoločenskú udalosť národnostných menšín a etník v ČR. Na tento ročník prijalo pozvanie takmer 20 súborov z rôznych kútov sveta. Mohli sme vidieť aj počuť africké, bieloruské, bulharské, české, maďarské, mexické, moravské, nemecké, poľské, rómske, rumunské, ruské, grécke, srbské, slovenské, tatarské, ukrajinské, vietnamské či židovské tradičné formy folklórneho umenia.
          Náš spev zaznieval na Staromestskom i na Václavskom námestí, kde striedavo...vystupovali všetky pozvané súbory celé tri dni festivalu. Okrem iného sme sa zúčastnili aj na prehliadke krojov a na škole tanca, kde nás učili základným krokom typických ľudových tancov tej-ktorej krajiny. Veľký zážitok v nás zanechal krojový sprievod mestom, počas ktorého sa na rôznych zastaveniach prezentovali súbory krátkymi výstupmi. Nikto z okoloidúcich neostal voči nášmu spevu či vzhľadu „ľahostajný“, a tak vzniklo veľa fotiek, ktoré si ako spomienku poodnášali turisti do rôznych častí sveta. V nedeľu sa v Chráme sv. Salvatora konala sv.omša za zjednotenie, po ktorej sme, ako jedni z mála, mali možnosť zaspievať si aj naše chrámové piesne v cirkevnoslovančine. Vyvrcholením festivalu bol nedeľný GALAKONCERT, ktorý sa už tradične konal v slávnostnom prostredí Divadla na Vinohradoch. Po kvalitnej generálke a po odporúčaniach organizátorov sme si naše posledné vystúpenie naozaj vychutnali. Odmenou nám bol neutíchajúci potlesk a radosť v očiach organizátorov, ktorí nám na záver odovzdali diplom, kvetinku a nádherné vecné ceny ako spomienku.
          Sme naozaj veľmi vďačné za túto príležitosť. Ďakujeme našim rodinám, pánovi Štefanovi Ferencovi, ktorý to všetko začal, šoférovi... a v neposlednom rade pánovi starostovi a obci za pomoc a podporu. Bola to pre nás veľká výzva, nakoľko v minulosti nás predchádzali naozaj slávne osobnosti v oblasti rusínskej piesne (Mária Mačošková, Anka Poráčová...). Sme však rady, že aj vďaka príležitostiam ako bola táto, môže aj cez nás o našej malebnej dedinke počuť stále viac ľudí, ale hlavne, že nás to posúva do ďalšej tvorivej práce, ktorá nás spája a máme z nej radosť.

Veronika AndraščíkováPublikované: Piatok, 02.06. 2017 - 21:14:08 Od: jef
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Milpošanka
· Ďalšie články od autora: jef


Najčítanejší článok na tému Milpošanka:
Oslava tradícií a folklóru na Milpoši


Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Súvisiaca téma

Milpošanka


OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Správca stránok: Miro Straka

©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.11 sekúnd

Infor. o registracii domeny  
Admin