header   

DOMOV

www.milpos.sk


DOMOV
DOMOV
Kalendár
Dnes je: Nedeľa
23. september. 2018

Sviatok má:
dnes: Zdenka
zajtra: Ľuboš, Ľubor
pozajtra: Vladislav
včera: Móric

IP:54.80.58.121.
ec2-54-80-58-121.compute-1.amazonaws.com

Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar

Úradná tabuľa
Úradná tabuľa

Hľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie

Mapa Milpoša
Mapa Milpoša

Radio
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne

DHZ
Dobrovoľný
hasičský zbor

dhz.milpos.sk

Ručne maľovaná mapa

Panoráma obce

TV vysielanie

Péchyovci-Charita
História obce

História obce

          O šľachte sa často hovorí a píše ako o krutých pánoch, ktorí zbedačovali ľud... Lenže na poddaných bolo potrebné často použiť aj prísnu ruku, tak ako na deti. Menej sa však píše o tom, ako šľachta ľuďom pomáhala a o ich charitatívnych a pomocných aktivitách. Nerobili to však ako dnešné elity, zo zištných dôvodov, alebo aby si získali priazeň ľudí. Oni umelo vytvorenú priazeň nepotrebovali, páni by aj bez priazne zo strany poddaných, riadili a boli neohrození. Pochádzali totiž z rodov, ktorých celé príbuzenstvo tvorili mocní a vplyvní ľudia, ktorí boli ...          ...inteligentní, vzdelaní a mali vedenie ľudí v krvi ako aj všetci ich známi, aj v službách kráľa a naopak poddaní nemali žiadnu moc. Pretože na ňu nie sú stavaní a ľahko by ju zneužili ako aj v dnešnej dobe to robia. A keďže bolo poddaných na šľachtu veľmi veľa(na Slovensku pomer  20:1, Zemplín 18:1), museli mať šľachtici väčšie práva a moc, aby bol udržaný poriadok a aj aby zlí poddaní nenapádali a nejako neobmedzovali tých dobrých, bohabojných a pokorných. Poddaní sa ale často cítili ukrivdení, lebo si aj často mysleli, že majú mať viac než majú (nižším štandardom sa aj bránilo plytvaniu, ľudia si vážili čo majú....), ale šľachtici to robili z kresťanského a dobromyseľného dôvodu.

          Z rodu Péchy vieme o viacerých členoch, ktorí nejako pomohli, či už finančne, alebo materiálne. Prvým z nich bol zakladateľ rodu Gaspár Péchy (je však možné, že to bol iný Gašpar Péchy). V Pečovskej Novej Vsi vyhorel kostol. Nie je mi známe z akého dôvodu, ale Gašpar dal postaviť nielenže nový, väčší kostol, ale aj s okolitým múrom, ktorý je tam dodnes. Sandor Benjamín Péchy - šarišský podžupan a kráľovský radca daroval svoj dom v Milpoši pre chudobných ľudí. Zachoval sa aj súpis mien, ktorí žili v tomto dome. Župan Zigmund Péchy daroval svoj dom v Sabinove na výstavbu gymnázia a dokúpil im ešte 1000 tehál. Je to spomenuté aj na stránke mesta Prešov. Jeho zať István Bornemisza daroval slúžke ako svadobný dar malý domček. Dnešní páni, Vám nedajú ani voľno, aj keď je svadba v sobotu. Slúžka bola vydatá len týždeň, ale dom jej zostal. Zomrela v ňom pred pár rokmi ako storočná. Manželka grófa Emanuela Péchyho, darovala na deň 633 tisíc chlebov pre chudobných. Ako manželka župana košického viedla charitu. Emanuel Péchy daroval v testamente, že po jeho smrti získala vychovávateľka jeho detí 20 tisíc zlatých (ročný plat župana bol 2000 zlatých a obed v Národnom kasíne stál 2 zlatky). Služobníctvu prenechal svoje oblečenie . Okrem iného bol aj mecenášom umenia a podporoval Košické divadlo.

          Lenže nielen príslušníci rodu Péchy pomáhali a financovali. A šlo aj o obohatenie kultúrne, morálne, vnieslo do prostredia aj vyššiu úroveň.Publikované: Pondelok, 25.09. 2017 - 19:29:35 Od: jef
 
Súvisiace odkazy
· Viac o História obce
· Ďalšie články od autora: jef


Najčítanejší článok na tému História obce:
Gréckokatolícky liturgický program


Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Súvisiaca téma

História obce


OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Správca stránok: Miro Straka

©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd

Infor. o registracii domeny  
Admin