header   

DOMOV

www.milpos.sk


DOMOV
DOMOV
Kalendár
Dnes je: Sobota
20. október. 2018

Sviatok má:
dnes: Vendelín
zajtra: Uršuľa
pozajtra: Sergej
včera: Kristián

IP:54.161.77.30.
ec2-54-161-77-30.compute-1.amazonaws.com

Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar

Úradná tabuľa
Úradná tabuľa

Hľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie

Mapa Milpoša
Mapa Milpoša

Radio
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne

DHZ
Dobrovoľný
hasičský zbor

dhz.milpos.sk

Ručne maľovaná mapa

Panoráma obce

TV vysielanie

SABINOV A JEHO ŽIDIA
História obce

História obce

           Pani Soňu Bazlerovú poznajú ľudia skôr ako lekárku -psychiatričku. Len malo  ľudí vie, že je aj spoluautorkou známej publikácie Sabinov a jeho Židia. Táto kniha ma oslovila  ako bádateľa. Našiel som v nej množstvo informácii o Židoch, ich spôsobe života, náboženstve  rituáloch, sviatkoch, ale aj o konkrétnych židovských spoluobčanoch žijúcich v tomto nešťastnom období v Sabinove. Cez to všetko utrpenie, ktorým museli tieto osoby prejsť vybral som z tejto knihy vtipné výroky a spomienky na ich dalo by sa nazvať obchodné  praktiky. S autorkou som sa stretol 21. novembra 2017 v sabinovskej cukrárni, neďaleko osvetového strediska. Stretnutia sa zúčastnil aj Štefan Stavjarský, autor mnohých historických publikácii. Ale o ňom inokedy. Pani Bazlerová potvrdila svoju  skromnosť tým, že  mi vysvetlila, že ona materiál iba zozbierala, ale gro vytvorili Oľga Widermanová a Walter Frohman. Poďme teraz k jednotlivým osobám...                     ...sabinovského života ako ich spomínaní autori zozbierali:
          Jozef Beck, ale aj Eugen Erlich a tiež  Elena  Lustigová zvaná Lustička boli hostinskí a vyznačovali sa tým, že často dávali aj na burg. Marcus Bergman, tiež hostinský bol známy aj tým, že od  schodov vedúcich do jeho pohostinstva odháňal deti, aby nespadli do vody. Abrahám Buxbaum, bol hodinár, tu sa traduje historka, že raz k nemu prišiel  nadutý zákazník a pýta sa ho po nemecky:  Das kosten dieses Pipka ( Čo stoji táto fajka?). Pán Buxbaum odpovedal: Elf krejze ( 11 grajciarov).Zákazník pokračoval, keď mi dajú za zwolf (12) tak ju vezmem. Hodinár na to:Vidím, že viete po nemecky, dám vám ich za zwolf (12).
Solomon Davidovič mal vo zvyku sa už od rána prechádzať so svojim pruteným košom po uliciach Sabinova  a pokrikoval: Kupce perece, kupce perec za korunu dzevec.
          Len tak na margo chcem podotknúť, že aj Milpoš mal väzbu na  sabinovských židov, ktorých dokument je uložený na turni milpošskej  cerkvi vo forme nápisu na zvonoch, že ich ulial Rudolf Friedman zo Sabinova v roku 1923.
          Armín Friedman bol známy svojou dobrosrdečnosťou, ale jeho žena mala veľmi zlú a hašterivú povahu a často si vylievala zlosť na manželovi.  On si však z toho nič nerobil, hovoril: Ona to nemá v tej hlave v poriadku.
Adolf Juda Freireich sa preslávil tým, že v čase trhov vyvolával: Ne capina, ne kožina, pejc koruny kilo.
Bernáth Goltschein, pekár, s obľubou  vykrikoval  Bujačky kupujce,bujačky. ( bujačky boli väčšie rohlíky, niečo ako naše dubčekovské rohlíky)
Mudr.  Rudolf Hasendorf, bol vraj nízky a veľmi škaredý. Jeho žena na neho žiarlila. Za každým keď prišiel domov, robila mu scény, na čom sa bavila celá ulica.
   V knihe sa tiež spomína rodina Herzenbrunová a tak sa volala za slobodná aj milpošská krčmárka a tu ma nápadá, či to nebude smer, ktorým by som sa mal uberať v hľadaní stratenej milpošskej krčmárky.
Solomon Katz, k nemu sa viaže  veselá príhoda:  Solomon bol nahluchlý. Keď raz išiel na ryby , stretol ho tiež nahluchlý  pán Friedman a pýta sa ho :Na ryby pán Katz, na ryby? Solomon mu odpovedá: Nič mi nechybí, šak idzem na ryby.
David Kohn vykupoval staré handry, chodil po dedinách so svojím konikom a starou karou a vykríkoval:  Renty, renty za harčiček. Staré pire a tanire. Zachovala sa o ňom aj anekdota,  že raz  prišiel  na cintorín a  pri peknom náhrobku nedávno zosnulého žida si vzdychol: To sa niekomu žije.
Dr. Schwarz, advokát , poradil raz gazdovi z Olšova, , aby  na súde hral blázna a dohodli sa na odmene za vyhratý spor na fure siahovice. Spor vyhrali, ale keď si prišiel po dohodnutú odmenu gazda naďalej hral blázna.
Jozef Tennbaun je autorom výroku: V Sobinove bal budze, ket dišč padac nebudze, ale ket budze ta nebudze, bo dišč padac budze.
Jozef Vigdorovič je zase autorom výroku: Je vas tu teľo jak v Šome jahniat.

          V knihe sa nachádza okrem spomínaných  vtipných historiek, ale aj mnoho smutného. O utŕpení Židov bolo napísané už veľa knih, pretože mám radšie život ako utrpenie, vybral som si z citovanej knihy to čo život robí veselším a príjemnejším


                                                                        
Mikuláš AdzimaPublikované: Štvrtok, 30.11. 2017 - 18:07:45 Od: jef
 
Súvisiace odkazy
· Viac o História obce
· Ďalšie články od autora: jef


Najčítanejší článok na tému História obce:
Gréckokatolícky liturgický program


Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Súvisiaca téma

História obce


OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Správca stránok: Miro Straka

©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd

Infor. o registracii domeny  
Admin