header   

DOMOV

www.milpos.sk


DOMOV
DOMOV
Kalendár
Dnes je: Pondelok
24. september. 2018

Sviatok má:
dnes: Ľuboš, Ľubor
zajtra: Vladislav
pozajtra: Edita
včera: Zdenka

IP:54.198.142.121.
ec2-54-198-142-121.compute-1.amazonaws.com

Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar

Úradná tabuľa
Úradná tabuľa

Hľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie

Mapa Milpoša
Mapa Milpoša

Radio
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne

DHZ
Dobrovoľný
hasičský zbor

dhz.milpos.sk

Ručne maľovaná mapa

Panoráma obce

TV vysielanie

Milpošské súvislosti
História obce

História obce

          Aj v milpošskej histórii sa stali udalosti, ktoré sa dajú veľmi jednoduchým spôsobom vysvetliť. Ako bádateľ som hľadal hlbšie súvislosti historických udalostí obce Milpoš. Uvediem dva príklady, ku ktorým som sa vo svojom  výskume  dopracoval.
          V obecnej kronike, ako aj v školských záznamoch som sa dostal k informácii, že po druhej svetovej vojne v rokoch 1945 až 1949 bola v Milpoši  „Počatková“ škola s vyučovacím jazykom ukrajinským, kde sa používala  azbuka namiesto dovtedy užívanej  latinky.  Dozvedel som sa tiež, že Milpošania  sa proti výučbe v azbuke postavili. Zo školských dokumentov je možné vyčítať, že v tomto období mnoho žiakov neprešlo do vyššieho ročníka, jednoducho prepadli a museli  ročník opakovať. To bol jeden dôvod, pre ktorý Milpošania rebelovali. Druhý dôvod bol strach z presídlenia do ZSSR.  Darmo im na okrese vysvetľovali, že mnoho sovietskych vojakov položili životy za našu slobodu. Strach z presídlenia bol väčší a mal  reálny podklad.
Uvediem príklad, ktorý ...                                     ...ma hlbšie dejinné súvislosti. Keď sa formovala nová československá armáda v ZSSR v Buzuluku, hlásilo sa do nej veľa Volynských Čechov, ktorí si u veliteľa Svobodu vydobyli  prísľub, že im na oplátok vybaví u Sovietov návrat do starej  vlasti, čo sa  generálovi Svobodovi aj podarilo. Po vojne však sovieti z praktického dôvodu tento súhlas doplnili o reciprocitu, to je, že za každého Volynského Čecha dostanú náhradu. Mali záujem o  svojich  bývalých obyvateľov, ktorí po VOSR 1917 utiekli aj do našich oblastí. V rámci dobrovoľnosti sa nikto neprihlásil. Preto sa hľadalo iné riešenie.  Pozornosť sa obrátila na najchudobnejšie regióny slovenského  severovýchodu, kde žili Rusíni. Zapracovala propaganda, ale aj falšovanie údajov. Aby sa vyhovelo sovietskej požiadavke tak sa z Rusínov škrtom koncovky in stal Rus. Strach z presťahovania do ZSSR bol dôvodom, ktorému uverili aj Milpošania a tak požiadali ONV, aby škola prešla na vyučujúci jazyk slovenský. Po určitých peripetiách učiteľa Mamrilu vystriedal slovenčinár Džombák a Milpoš sa začal znova slovakizovať.  Dopomohla k tomu aj násilná pravoslavizácia – nútený prechod gréckokatolíckej cirkvi do lona  pravoslávnej cirkvi.
          Aj druhá oblasť, ktorej som sa  venoval, sa týkala  cirkevných udalostí. Zisťoval som, prečo sa správca farnosti Ľutina, otec Rojkovič zachoval k Milpošanom ako sa zachoval -vyhlásil zvýšenie poplatkov   za krsty, sobáše a pohreby, za čo sa mu Milpošania „odvďačili“ pozvaním pravoslávneho kňaza, ktorý im tieto úkony robil grátis – zadarmo. Vtedy sa  spravoslávizovala polovica Milpoša. Až v roku 2017, keď som navštívil ľutinskú Baziliku Minor  a jej okolie - skvost to gréckokatolíckej cirkvi, som pochopil, prečo sa otec Rojkovič takto zachoval k Milpošanom. Ono totiž v tom istom období ako v Milpoši sa začala  stavba súčasného  kamenného chrámu v Ľutine. Replika starého dreveného ľutinského  chrámu je postavená na skalke, kde už stal kríž. Na mieste pôvodného chrámu je kamenný pôdorys, s krížom uprostred. Stavať dva chrámy v rovnakom čase bolo aj na skúseného správcu farnosti nad jeho sily. Na druhej strane Milpošania prejavili potrebu mať vlastný chrám, aby nemuseli chodiť na bohoslužby do vzdialených Hanigoviec a ešte vzdialenejšej Ľutiny.  Vycítili tiež upadávanie Hanigoviec ( v roku 1850 prišli o farnosť,1890-1920 vysťahovalectvo). Tu sa história opakovala zo začiatku 15.stor, kedy staré Hanigovce začali upadať a vznikli Nové Hanigovce o ktorých píše vo svojich výskumoch Ing. Roškanin.
            V tomto  príspevku som chcel poukázať na to, ako udalosti navzájom súvisia. Z toho vyplýva, že bádateľov čaká ešte mnoho práce, aby tieto súvislosti spoznávali a predkladali verejnosti, čo by malo slúžiť ďalšej generácii bádateľov pri spresňovaní milpošskej  minulosti.

Mikuláš AdzimaPublikované: Nedeľa, 04.03. 2018 - 12:03:22 Od: jef
 
Súvisiace odkazy
· Viac o História obce
· Ďalšie články od autora: jef


Najčítanejší článok na tému História obce:
Gréckokatolícky liturgický program


Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Súvisiaca téma

História obce


OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Správca stránok: Miro Straka

©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd

Infor. o registracii domeny  
Admin