header   

DOMOV

www.milpos.sk


DOMOV
DOMOV
Kalendár
Dnes je: Streda
18. júl. 2018

Sviatok má:
dnes: Kamila
zajtra: Dušana
pozajtra: Iľja, Eliáš
včera: Bohuslav

IP:54.198.3.15.
ec2-54-198-3-15.compute-1.amazonaws.com

Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar

Úradná tabuľa
Úradná tabuľa

Hľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie

Mapa Milpoša
Mapa Milpoša

Radio
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne

DHZ
Dobrovoľný
hasičský zbor

dhz.milpos.sk

Ručne maľovaná mapa

Panoráma obce

TV vysielanie

Bežec Jozef ŽILKA
Šport

Šport
Anonym nám odoslal(a) nasledujúci článok:
"
Text
Až raz bude niekto písať ucelenú históriu milpošského športu, nemal by zabudnúť na  bežca Jozefa ŽILKU nar. 1953. Beh patrí do kategórie ľahkej atletiky, o ktorej sa hovorí ako o kráľovnej športu. Kto sa raz upísal behu, nemôže zabudnúť na jej pozitívne  pôsobenie na človeka. Beh človeka núti  hlboko dýchať, čo sa priaznivo odráža na okysličení  krvi a tvorbe látok dodávajúcich chuť do života.
Jozef Žilka  si vedel  beh nielen vychutnať, ale dokázal  zmerať svoje bežecké sily na rôznych pretekoch a súťažiach, kde získaval popredné umiestnenia. Ide o prvého Milpošana, ktorý s ľahkosťou prekonával ostatných bežcov na Behu Smeny, Pravdy, Štítu mesta Bratislavy, Košíc či Lučenca.  Bežec jeho formátu by nemal chýbať v milpošskej športovej histórii. ...


Športový základ Jozef  dostal v rodnom Milpoši. Z jeho spomienok vyberám : "Z domu pod Zámok je  poriadny kus cesty, tam som  vyháňal na pašu kravy, na obed domov, lebo poobede bolo treba ísť do školy a potom späť pod Zámok  pre kravy. Do rúk dedinského chlapca patrila sekera, motyka, kosa či pluh. Takto vytrénovaný som prišiel na učňovskú školu, neskôr do výcvikového  strediska pre policajtov v Malackách, kde som stretol také osobnosti ako bol  Hanušovský, majster Slovenska v hode oštepom, alebo Paľo Maďar, ktorý behal košické maratóny. Slúžil som v Bratislave, kde v tomto čase študovali Ladislav Hrabčák a Miroslav  Petruš. Ako trojica  sme behali v Bratislave, ale aj v milpošských lesoch Forgačka, Haluškov verch, Ždiary. V Milpoši sme mali  starú chyžu, kde sme si urobili činkáreň. Aj môj syn Paľko behával... Rodičia v Milpoši už nevládali robiť na roľoch a tak sa vraciam na východ. V súčastnosti žijem svoj každodenný život, starám sa okrem iného o svoje  usilovné a pracovité včielky a život ide ďalej. Čo by mi urobilo radosť? Aby som raz mohol na televíznej obrazovke sledovať bežecké preteky, trebárs aj košický maratón a  uvidel tam bežca, o ktorom by som mohol povedať: Veď ja ho poznám, ten je tiež z Milpoša."
  Mikuláš Adzima
"


Publikované: Utorok, 10.05. 2011 - 20:25:31 Od: Jef
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Šport
· Ďalšie články od autora: Jef


Najčítanejší článok na tému Šport:
Bežec Jozef ŽILKA


Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 4

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článokOCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Správca stránok: Miro Straka

©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd

Infor. o registracii domeny  
Admin